english home
 
- AH në Media
- Buletinet Mujore
- Sondazhet Javore
- Pyetje e Përgjigje
- Së Shpejti në AH
- Galeria e Fotove
- Letra nga Pacientët
- Histori Suksesi
- Informim
- E Shtuna Vital
- Publikime
- Lajme Vital
 
Spitali Amerikan në Shtyp

Smundjet degjenerative t boshtit kurrizor
Stafi profesionist i mjekve t Spitalit Amerikan n Prishtin sht gjithmon n pun t vazhdueshme pr realizimin e objektivave tona strategjike si parandalimi, edukimi dhe trajtimi i duhur, pr ti mundsuar pacientve nj shrbim profesional dhe pr ti dhn atyre respektin e merituar.

Javn q lam pas, ishim n Podujev dhe Lipjan me Dr.Armend Agolli ( Neurokirurg Spinal ) pr t prezantuar temn: "Smundjet degjenerative t boshtit kurrizor" . Shkmbim eksperiencash dhe idesh mes kolegve, pr ti ofruar pacinetit gjithmon m t mirn.

Spitali Amerikan, prqafoje jetn!

Trajtim efikas i smundjeve urologjike n Spitalin Amerikan
Spitali Amerikan Kosov

Urologjia sht deg e mjeksis, e cila merret me sistemin urinar te femrat dhe sistemin gjenito-urinar te meshkujt. Me kalimin e moshs kto smundje bhen gjithnj e m t shpeshta dhe mund t jen t natyrave t ndryshme. N Spitalin Amerikan ofrohen ekzaminime urologjike me cilsi t lart, diagnostikim dhe trajtim pr t rritur dhe fmij me nj staf mjeksor profesional.

Prmes nj qasjeje t integruar, multidisciplinare, q kombinon prvojn klinike, edukimin, prvojn kirurgjikale dhe teknologjine m t avancuar, Spitali Amerikan siguron kujdesin m t plot t mundshm urologjik duke theksuar nevojat e pacientit. Ne gjithashtu synojm pr t br nj kontribut t rndsishm n fushn e urologjis prmes hulumtimeve dhe publikimeve shkencore t vazhdueshme.

Mjekt n Spitalin Amerikan jan t prkushtuar pr t ofruar shrbimet mjeksore dhe kirurgjikale n t gjitha smundjet urologjike, duke prfshir teknologjit m t sofistikuara.

Prve operacioneve endoskopike rutin, t tilla si TUR t prostats dhe fshikzs urinare, operacione t gurve t traktit urinar, si Ureteroskopi me lithotripsi deri te metoda m e avancuar e heqjes s gurve me Nefrolitotomi Perkutane, njsia sht dshmuar si qendr udhheqse urologjike me shrbime intensive spitalore n urololgjin onkologjike (q prfshin tumoret e traktit urinar), n kirurgjin urologjike pediatrike, urologjin rekonstruive t fistulave uretrale dhe uretroplastis si dhe urologjis laparoskopike .

Spitali Amerikan ofron nj ekzaminim t hollsishm diagnostik dhe evaluim t problemeve q lidhen me urinimin e pavullnetshm q mund t ndesht n do mosh, te meshkujt, femrat dhe fmijt.

Fokus i veant i kushtohet problemeve t disfunksionit seksual mashkullor, problemeve t infertilitetit duke filluar nga diagnostikimi i hollsishm deri tek intervenimet si TESE, TESA, PESA q n bashkpunim me departamentin e qendrs s IVF n Spitalin Amerikan ofrojn nj shrbim t kompletuar.

Spitali Amerikan, prqafoje jetn!


Spitali Amerikan Prishtin dhuron pr fmijt n nevoj!
Nisma e ndrmarr nga Shoqata M- Atelier n bashkpunim me Teatrin ODA, nprmjet nj ankandi pr mbledhjen e fondeve Fmijt pr Fmijt, kan pritur mbrmjen e 20 Shkurtit donator vendas dhe t huaj pr dhnien e kontributit pr fmijt n nevoj.

Spitali Amerikan ka kontribuar n kt organizim me blerjen e pikturave t ofruara dhe t ekspozuara n ankand. T gjitha mjetet e grumbulluara do ti dhurohen SOS Fshatit dhe Asociacionit Nacional Autizmi.

Kjo iniciativ humanitare u prshndet nga te gjitha rrethet si politike e sociale; arsimore dhe shndetsore nga vendi dhe jasht.

Konferenca e Kirurgjis
Spitali Amerikan Prishtin n bashkpunim me Qendrn Klinike Universitare t Kosovs organizuan simpoziumin shkencor me temn: "Aspektet multidisiplinare t kancerit t rektumit". Qllimi i ktij simpoziumii sht ngritja e nivelit t bashkpunimit mes dy institucioneve shndetsore m t mdha n Kosov sic sht QKUK dhe Spitali Amerikan si edhe ngritja e nivelit shkencor n mnyr q pacientt kosovar t mos ken nevoj t udhtojn jasht vendit pr shrbime mjeksore dhe t mos harxhojn shum koh dhe mjete monetare.

Realizohet me sukses transplanti i mlis n Spitalin Amerikan
Spitali Amerikan, i pari dhe m i madhi institucion shndetsor n Shqipri vijon  me suksesin e realizimit t transplanteve  t kryera, ku s fundmi sht realizuar transplanti i mlis.

Mjekt e ktij spitali realizuan me sukses transplantin e mlis tek pacienti 34 vjear, B. Xh i cili iu nnshtrua para m shum se dy javsh transplantit t heparit (mlis) n Spitalin Amerikan. Ekipi i specializuar i prbr nga mjek t huaj dhe shqiptar si Prof. Dr. Sadik Ersoz , Dr. Kadir Burak Koza dhe Dr. Arben Murati, kirurg t prgjithshm kan realizuar me sukses kt ndrhyrje sa t veant edhe t vshtir pr kirurgjin sot n vend.

Pacienti ishte diagnostikuar me hepatit B, i cili i kishte shkaktuar ciroz t mlis.

Dhurues pr kt pacient ishte nna e tij 60 vjeare, q pas ekzaminimeve t duhura, mjekt siguruan q organi i saj i mlis prshtatej pr kt transplant.

Kjo ndrhyrje, e para e ktij lloji jo vetm n mjeksin shqiptare por dhe at rajonale, doli me sukses.

Sipas mjekve t Spitalit Amerikan, pacienti dhe nna e tij jan n gjendje t mir shndetsore dhe kan prballuar s bashku, me sukses kt ndrhyrje.

Pacienti, sot pas m shum se dy javsh ndodhet n gjendje shum t mir shndetsore dhe nn kujdesin e vazhdueshm t ekipit t specializuar t mjekve t Spitalit Amerikan.

Spitali Amerikan zyrtarisht partner i FSHF-s
Federata Shqiptare e Futbollit dhe Spitali Amerikan n Tiran kan zyrtarizuar sot n ambjentet e FSHF-s, marrveshjen e tyre 10 vjeare t bashkpunimit, ku ekipi kombtar i futbollit do t ket mbshtetjen e nevojshme shndetsore nga stafi i specializuar mjeksor i Spitalit Amerikan.

Marrveshja sht nnshkruar nga Sekretari i Prgjithshm i FSHF-s, Ilir Shulku, si dhe Drejtori i Spitalit Amerikan, Z. Klodian Allajbeu, t cilt n prani t mediave n nj konferenc pr shtyp bn t ditur se kjo marrveshje sht mjaft e dobishme pr ekipin ton kombtar.

Kjo marrveshje e rndsishme pr me nj kohzgjatje 10-vjeare, gjithashtu prfshin t gjith futbollin shqiptar q aderohet n FSHF, pra ekipet e superligs si dhe ekipet e moshave t regjistruara n Federatn e Futbollit.

Drejtori i Spitalit Amerikan, z. Allajbeu bri t ditur se Spitali Amerikan me kt marrveshje t nnshkruar sot i shrben si ekipit ton kombtar, edhe futbollit shqiptar.
Ndrkoh, Sekretari i FSHF-s, z. Shulku deklaroi njeherazi pr mediat se FSHF dhe Spitali Amerikan prmbyllin kt marrveshje n shrbim t nevojave t futbollit shqiptar.

Spitali Amerikan do t jet edhe partneri kryesor i Federats Shqiptare t Futbollit n ndeshjen e rndsishme ditn e premte Shqipri Norvegji, ku do t mbshtes dhe do t mundsoj shrbime mjeksore pr lojtart e ekipit t kombtares par dhe gjat ndeshjes q do t zhvillohet.

N kuadr t ktij bashkpunimi, nj dit m par lojtart e ekipit ton kombtar kan zhvilluar vizita mjeksore dhe check up (paket analizash) pran Spitalit Amerikan n Tiran.

Pacientt e huaj zgjedhin srish Spitalin Amerikan
Spitali Amerikan hapi dyert pr pacientt e huaj q zgjedhin t marrin shrbime t specializuara mjeksore dhe i besojnw shwndetin e tyre ekipit profesional tw mjekwve.

Zoti Christian Dang, nga Austria, si pasoj e nj aksidenti rrugor n nj tur q ai kishte ndrmarr n disa shtete prfshir dhe vendin ton, sht transportuar menjher me ambulanc nga spitali rajonal i Elbasanit drejt Spitalit Amerikan 1 n Tiran. Dr. Artan Bano, kirurg ortoped tregon se pacienti iu nnshtrua nj ndrhyrje ortopedike kirurgjikale, si pasoj e shembjes pulmonare dhe dmtimit t shtylls kurrizore. Ai tani sht n gjendje shum t mir shndetsore dhe pritet pas disa ditsh hospitalizimi t largohet nga ambjentet e spitalit.

Z. Dang shprehet se prve cilsis shum t mir t shrbimit, kostoja pr shrbimet mjeksore n Shqipri sht shum e ult. N listpritjen e Spitalin Amerikan jan edhe shtetas t tjer t huaj q duan t trajtohen n Spitalin Amerikan.

Pacientt shqiptar jan drejtuar shpesh n spitalet e huaja jasht vendit pr t marr shrbime shndetesor t specializuara, por sot ndodh e kundrta. Spitali Amerikan ka mundur t trheq drejt Shqipris pacient t huaj t cilt krkojn t trajtohen n vendin ton, pasi cilsia e shrbimit sht tepr e lart.

Sipas drejtorit t Spitalit Amerikan1 n Tiran, Mario Karaj, Spitali Amerikan ka mse 2 vjet q punon pr t nxitur dhe zhvilluar turizmin mjeksor n Shqipri duke arritur do certifikim t nevojshm dhe arritur kshtu standarte t larta t profesionalizmit, si nga aspekti shndetsor, profesionalizmi i mjekve dhe t gjitha mjetet e nevojshme pr mbajtur kt standard.

Spitali Amerikan n Kosov, prej nj viti n shrbim t qytetarve kosovar


Ditn e premte, 5 Prill, Spitali Amerikan Kosov festoi nj vjetorin e hapjes n Prishtin. N ceremonin e zhvilluar morn pjes doktor shkencash, mjek t shquar t vendit, por edhe jasht tij, ambasador t huaj, si edhe prfaqsues t kabinetit t Ministris s Shndetsis n Prishtin.


Puna e palodhshme, prkushtimi i stafit mjeksor, teknologjia e avancuar, si dhe kushtet m t mira pr shrbimet e ofruara, kan br q brenda nj viti, Spitalit Amerikan n Prishtin ti besojn pr shndetin e tyre m shum se 11 mij pacient.

Drejtori Ekzekutiv i Spitalit Amerikan n Kosov, Driton Ukmata, ka thn se puna dhe prkushtimi q ata kan ofruar prgjat nj viti, ju sht kthyer me besimin e 11 mij pacientve q i kan besuar Spitalit Amerikan pr shndetin e tyre.


Sot kremtojm nj vjetorin e krijimit t Spitalit Amerikan n Kosov. Arritjet e nj viti pune jan t mdha. N Spitalin Amerikan kryhen m shum se 40 mij ndrhyrje  kirurgjikale. Kemi krijuar nj spital gjithprfshirs n shumicn e degve t cilat duhet ti ket nj spital bashkkohor dhe n shrbim t pacientve. Prkushtimi dhe puna jon sht shprblyer sepse pacientt po na e kthejn besimin, ka thn ai.

Ndrkoh, Drejtori i Prgjithshm Ekzekutiv i Spitalit Amerikan n Tiran, Klodian Allajbeu, ka thn se puna dhe suksesi q ka arritur ky spital n Tiran, m pas sht prcjell edhe n po t njjtin spital n Prishtin dhe kjo sht nj histori suksesi.

Nj histori suksesi, e mbushur me prpjekje pr t zhvilluar mjeksin shqiptare, pr t orientuar pacientt shqiptar drejt Tirans dhe Kosovs, si dhe pr t mos i ln ata q t shkojn n vendet e tjera pr t marr shrbimin shndetsor pr t cilin kan nevoj.

Pr m tepr, Spitali Amerikan n Kosov, sht themeluar prej nj viti dhe ofron kto shrbime, si kardiologji, kardiokirurgji, kirurgji e prgjithshme, proktologji, gastroenterologji, kirurgji plastike, ortopedi, gjinekologji IVF, pediatri, neonatologji, nefrologji, urologji, endokrinologji, reumatologji, neurologji, onkologji, pneumatologji, alergologji, hematologji, ORL, okulistik, dermatologji, imazheri e avancuar, shrbime laboratorike, patologji histokimi, anestezi dhe reanimacion, si dhe shrbim urgjence gjat 24 orve.

Arritje historike e mjeksis n Shqipri
Spitali Amerikan, i pari dhe m i madhi institucion shndetsor n vend realizon transplantin e mlis.

Mjekt e ktij spitali realizuan me sukses, pr her t par n Shqipri transplantin e mlis n nj fmij tre vje. Pacienti dhe nna e tij, dhuruese e nj pjese t organit t mlis, jan n gjendje t mir shndetsore.

Ditn e hn, 28 Janar 2013, ekipi i specializuar i mjekve kirurg n Spitalin Amerikan, realizuan pr her t par n Shqipri transplantin e mlis.
Kjo ka qen nj sfid dhe m e vshtir pasi ky transplant u krye tek nj fmij 3 vjear.
Arritja e madhe n fushn e mjeksis , i solli fatin e shum dshiruar djalit tre vjear Mikele Janji, i lindur me atrezi biliare dhe si rrjedhoj me mli trsisht t dmtuar, t jetoj n vazhdim si gjith moshatart e tij.
Ekipi i prbr nga profesor dhe mjek t Spitalit Amerikan kan kryer ndrhyrjen  kirurgjikale t transplantit t mlis.


Kjo ndrhyrje, e para e ktij lloji jo vetm n mjeksin shqiptare, e cila zgjati prreth 10 or, doli me sukses dhe tashm pritet vetm reagimi i fmijs ndaj transplantit.
Sipas mjekve t Spitalit Amerikan, Mikele dhe nna e tij jan n gjendje t mir shndetsore dhe kan prballuar s bashku, me sukses kt ndrhyrje.
Por ende ka shum pr t br pasi ndjekja dhe terapia post operative sht po aq e rndsishme sa operacioni. Mikele do t trajtohet n reanimacion n nj kujdes intensiv t mjekve dhe infermierve t spitalit.
Shpenzimet e ksaj ndrhyrje jan donuar nga biznesmeni Kadri Morina, Drejtor i kompanis Eurosig.

5 VITE SPITALI AMERIKAN

Tiran 15 Dhjetor 2011

N dhjetor 2006 SPITALI AMERIKAN eli dyert me premtimin ambicioz dhe prgjegjsin e madhe: diagnostikim dhe trajtim me standardet m t larta t mjeksis moderne pr pacientt shqiptar.

Investimi i matur, i mir menduar dhe tepr ambicioz u fokusua fillimisht n kardiologji dhe kardiokirurgji. Prkujdesja dhe vmendja e Spitalit Amerikan ndaj pacientve filloi nga zemra. Realizimi pr her t par n Shqipri i koronarografis dhe revaskularizimit t arterieve koronare n gjendje akute t infarktit t miokardit - ishte nj prej arritjeve te padiskutueshme t ekipit t kardiokirurgve. Nga defektet e lindura n problemet e sistemit valvular; nga kirurgjit e aorts tek bypasset; nga aorta ashendente n arteriet karotide e femorale, do kardiopati q prej 5 vitesh ka gjetur trajtim n duart e ekipit t talentuar t Prof Neyyir Tuncay Eren dhe bashkpuntorve t tij.

Sot, pas 5 vitesh pun intensive Spitali Amerikan, i shtrir n 17 mij m2 hapsir, njihet jo vetm si i pari dhe m i fuqishmi institucion privat shndetsor por edhe si vendi ku jan realizuar pr her t par shum sfida t mjeksis moderne.

N prag t vitit t par t themelimit, Spitali Amerikan ndrmori sfidn e rradhs n mjeksin shqiptare- transplantin e veshkave. Sot numrohen mbi 55 transplante t kryera me sukses nga ekipi yn i kirurgve dhe tre qendra hemodializ me nj kapacitet prej 55 shtretrish duke e br kshtu Spitalin Amerikan qendrn e vetme t fokusuar n trajtimin e pacientve me insuficienc renale.

N Maj 2009 Grupi i Spitaleve Amerikane u zgjerua me American Medical Center Fier dhe m tej, n Shkurt 2010 me American Medical Center Durrs. Dy qendrat mjeksore n dy qytetet e mdha t vendit, jo vetm shrbejn si qendra referente n diagnostik e imazheri, por edhe kan lehtsuar ndjeshm barrn e pacientve t hemodializs, t cilt e marrin tashm kt shrbim m pran vendeve ku banojn.

Laboratori qndror, me gamn m t gjer t testeve laboratorike sot n Shqipri, sht nj nga faktort kryesore t suksesit 5 vjear t ktij spitali. Me m shum se 760 teste laboratorike biokimike, mikrobiologjike, imunologjike, histopatologjike etj laboratori i Spitalit Amerikan sht i pari dhe i vetmi i ertifikuar me standardin m t lart n kt fush: ISO 15189.

Qendra e Okulistiks nj tjetr investim serioz i Spitalit Amerikan, qe iu shrben pacientve t t gjith rajonit n kirurgjin refraktare me lazer, probleme t kataraktit, glaukoms, retins etj. Pararoj n gjithe trajtimet e syrit n t rritur e t mitur, fal ekipit profesional, kjo qendr sht e vetmja q kryen me sukses transplantin e kornes n vend.

N punn jo vetm diagnostikuese por edhe krkimore t mjekve t Spitalit Amerikan Qendra e Imazheris s Avancuar ka luajtur nj rol t veant. Me aparaturat unike jo vetm n Shqipri, por edhe n rajon si dhe me sherbimin 24 or kjo qendr lehtson diagnostikimin e sakt n kohn m t shpejt t mundshme duke u ardhur kshtu n ndihm veanrisht ekipeve t onkologjis, kirurgjis, ortopedis etj.

Bashkpunimi i frytshm i ekipit t mjekve t Spitalit Amerikan me Universitetin e Vjens, ne nentor 2009 bri realitet ndrrn e shum fmijve me munges t prhershme t dgjimit. Kryerja e Implantit Koklear, mbshtetur nga Ministria e Shndetsis, sht zbatuar me sukses n dhjetra fmij t moshave t ndryshme q tani mund t dgjojn dhe te bhen pjes normale e shoqris.

650 punonjs dhe 24 departamente ofrojn shrbimin e tyre t shtrir n 24 or, 8 salla operacioni dhe 130 shtretr. Urgjenca tepr aktive e dy spitaleve tona n Tiran ka pritur dhe trajtuar n vite mijra pacient q sot e njohin Spitalin Amerikan si dern e duhur pr t trokitur pr urgjencat kardiake, pediatrike, ortopedike... dhe jo vetm.

Rritja e vazhdueshme e grupit t Spitaleve Amerikane kulmoi n Mars 2011 me investimin m t ri dhe ambicioz; spitalin e dyt n Tiran.
Kjo ndrtes, krejtsisht e re, me siprfaqe 6000 m2, sht investimi m i madh i aksionerve t Grupit Bedminster Allajbeu. I certifikuar per menaxhimin e cilesise qe ne hapat e tij te pare, Spitali Amerikan 2 sht kryesisht i fokusuar n lindje, pediatri, neonatologji, kirurgji gjinekologjike, ortopedi, urologji dhe kirurgji plastike. Por jo vetm... Nj nga armt e forta, q prbn njherazi edhe nj pjese t konsiderueshme t investimit t ri, sht Qendra e Shndetit Riprodhues dhe Fertilizimit InVitro me Laboratorin e par dhe t vetm t Andrologji Embriologjis n Shqipri me t tilla prmasa dhe t tille mbshtjetje teknologjike moderne.

Dhe nuk ndalemi ktu... Pasi u kemi shrbyer n distanc mijra pacientve kosovar ka ardhur koha t jemi t pranishm n Kosov me nj spital t mirfillt e t kompletuar q do t el dyert n muajt e par t 2012.

Sot, pas 5 vitesh, spitali numron 115 mij pacient t cilve mundohemi tu degjojm zrin dhe tu njohim krkesat nj nga nj.

Numri i madh i tyre, besimi dhe shpresa q sht krijuar ndr ta, flet shum pr ne. Flet pr reputacionin e krijuar n pese vite pun t ekipit t palodhur. Flet edhe pr pritshmrin dhe prgjegjsin e lart para s cils gjendemi do dit pr t justifikuar besimin e atyre q na kan zgjedhur.

T jesh lider dhe t vendossh standartet n rang kombtar dhe jo vetm, pr ne do t thot t kesh zgjidhje pr do krkes t do pacienti, tu ofrosh atyre sistemin m efient dhe teknologjin m t lart n mbshtetje t profesionalizmit t stafit. Do t thot t jesh gjithmon disa hapa para e t mos ndalesh asnj dit s prmirsuari dhe avancuari nprmjet puns krkimore dhe edukimit.

Stafi i Spitalit Amerikan sht n pun t vazhdueshme n krkim t perfeksionit n shrbimin q ofrojm. Jan pikrisht profesionalizmi i padiskutueshm i stafit dhe teknologjia e standarteve m t larta dy nga armt tona m t forta q bjn diferencn e madhe.

Shifra dhe fakte nga Spitali Amerikan:
115 mij pacient
4 spitale
40 milion euro investim
24 departamente
17 mij m2 facilitete
655 punonjs n Tiran, Durrs, Fier
8300 ndrhyrje kirurgjikale
130 shtretr
8 salla operacioni
Fillimi | << |  1 2 3 4  | >> | Fundi
 
 
 

Copyright © 2008-2014 - Univers-Alb Sh. a. - Spitali Amerikan. All rights reserved!
Përmbajtja është autentike dhe pronë e Spitalit Amerikan. Ndalohet riprodhimi, përdorimi apo shpërndarja e pa autorizuar e materialeve.